Kutsikas

Kutsika tulek on väga põnev ja tore aeg, kuid samas ka suur vastutus. Selleks, et kooselu oleks võimalikult lihtne ja mõnus nii omanikule kui koerale, tuleb kahtlemata põhjalikult valmistuda. Loe kindlasti erinevaid raamatuid, uuri internetist infot, mine kutsikakooli, suhtle teiste koeraomanikega ning ära pelga küsida küsimusi nii oma koera kasvatajalt kui veterinaarilt.

Kutsikat ei tohiks koju tuua enne, kui ta on saanud 8 nädala vanuseks. Kuni 8-nädalaseks saamiseni on kutsikale väga oluline õppida õiget käitumist läbi oma ema ja teiste pesakonnakaaslastega suhtlemise. Pärast seda vanust muutub aga olulisemaks just inimese roll koera arengus.

Kodu ettevalmistamine

Enne kutsika koju toomist vaata oma kodu kriitilise pilguga üle, kas kõik on piisavalt turvaline?

Paiguta kõrgemale või pane ära kõik asjad, mis jäävad koera haardetulatusse ja võivad teda vigastada või mida kutsikas võib lõhkuda. Arvesta, et kutsikad on üllatavalt leidlikud, seega korja kokku juhtmed, kergesti purunevad esemed, toalilled, jalanõud, lapse mänguasjad jms.

Vaata kriitilise pilguga üle ka aed, kas piire on terve või ega see ei ole mõnest kohast kõrgem nii, et kutsikas mahub selle alt läbi pugema? Arvesta, et osa taimi võib olla koera jaoks mürgised.

Paratamatult peab kutsikas õppima ka üksi olemist, kuid seda siiski üksnes ohutus ümbruses. Mõtle läbi, kuidas oleks kutsikal võimalikult ohutu olla ka ilma pideva järelevalveta. Selleks võib olla nii eraldi tuba, koeraaedik või puur.

Kutsika sotsialiseerimine

Sotsialiseerimiseks nimetatakse kutsikale meeldivate ja positiivsete kogemuste pakkumist võimalikult paljudes erinevates keskkondades ning situatsioonides. Selliselt harjutades kasvatad julge ja enesekindla koera, kellega on mugav nii koos elada kui ka reisida.

Parim iga kutsika sotsialiseerimiseks on sünnist kuni 16. nädalani. Selles vanuses on kutsika aju nagu käsn, mis imeb kõik endasse, ning ta ise on väga uudishimulik kõige uue suhtes.

Sotsialiseerimine algab niisiis juba samast päevast, mil kutsikas on jõudnud oma uude koju.   Siinkohal on määrav koeraomaniku roll ja teadlikkus, sest oluline on pakkuda just turvalisi ja positiivseid kogemusi. Näita koerale mürisevat veoautot kõrvaltänavas asuval ehitusplatsil, harjuta teda sõitma nii auto, trammi kui liftiga, jaluta temaga laste mänguväljakust mööda jne jne.

Puhtuse pidamine

Kohe pärast uude koju saabumist hakka kutsikat harjutama, et kõik hädad tuleb teha õue. Selleks vii ta õue võimalikult tihti, aga kindlasti koheselt pärast ärkamist ja söömist, samuti pärast aktiivet mängimist. Kui häda tuleb õigesse kohta, kiida kutsikat kohe rõõmsalt, silita ja võid anda ka maiust.
Loe rohkem

Vaktsineerimine

Kui koera veterinaarpassis kirjas pole, küsi kasvatajalt kindlasti üle, millal kutsikas viimati ussirohtu sai ning kas ja millal teda vaktsineeriti. Samuti uuri, kas veterinaar on kutsika üle vaadanud.

Vastavalt sellele saad planeerida kutsika esimest külastust loomaarsti juurde.

Tõenäoliselt on kutsikas sinu juurde saabudes alles nii noor, et ei ole veel saanud kõiki vajalikke vaktsiine. Sellele vaatamata tuleks alustada koerale uute olukordade ja kohtade tutvustamist, sest varajane sotsialiseerimine on tema edasises arengus määrava tähtsusega.

Väldi kontakte koertega, kelle vaktsineerimiste ja tervise kohta sul info puudub. Kindlasti ei tasu noort kutsikat viia kohtadesse, kus liigub palju võõraid koeri (nt koerte jalutusplatsid). Ära lase koeral nuuskida ka teiste koerte väljaheiteid jms.

Sellele vaatamata on palju kohti, kus koeraga ohutult jalutada (nt metsarada, mererand). Kui tutvusringkonnas on teisi koeri, kelle kohta tead, et nad on terved ja vaktsineeritud, ei tasu karta ka nendega koos jalutamist.

Kutsika koolitamine

Alusta kutsika õpetamist võimalikult varakult. Läbi preemia ja mängu õpetad koera õppima ning meelsasti käske täitma. See omakorda tagab hea suhte sinu ja koera vahel. Läbi koos tegustemise ja õpetamise tõuseb kutsikal nii enesekindlus kui usaldus sinu vastu. Samuti on elu koos koolitatud koeraga palju lihtsam ja rõõmupakkuvam.