Puhtuse pidamine

Uude koju saabudes on puhtuse pidamine enamasti üks esimesi asju, mis kutsikal selgeks õppida tuleb. Kutsikas peab õppima, et hädad tuleb teha õue või juhul, kui ta peab veidi kauem üksi kodus olema, on hea, kui tal on pissimiseks toas kindel koht ning ta õpib ära selle kasutamise.

Omaniku jaoks on loomulikult lihtsam, kui ta õpetab koera koheselt õue pissima. Kui aga elad korrusmajas, on hea, kui kutsikas oskab toas pissida ühte kindlasse kohta, nt ajalehe või spetsiaalse aluse peale.

Enamasti suudab 2-kuune kutsikas häda kinni hoida kuni 2 tundi, 3-kuune kuni 3 tundi jne. Siiski tasub meeles pidada, et sõltumata vanusest tahab kutsikas tavaliselt pissida kohe pärast:

  • magamist
  • söömist
  • mängimist või müramist
  • ehmatavat olukorda

Kutsikad võivad tihti enne häda tegemist nö sobivat kohta otsida – nad nuusivad maad ja keerutavad end kohapeal ringiratast. Sellisel juhul on mõistlik kutsikas koheselt sülle haarata ja õue viia või toas õige koha peale tõsta. Õpetamise juures on oluline olla järjepidev,kui häda tuleb õigesse kohta, kiida ja premeeri kutsikat, anna maiust ja silita.

Oota alati, kuni kogu häda on tehtud, ja alles seejärel kiida. Muidu võid liiga energilise ja varase premeerimisega kutsika tähelepanu hajutada, teda hoopis ehmatada ning ta jätab oma tegevuse pooleli.

Tasub meeles pidada, et kutsika koonu pissiloiku surumine ning riidlemine ei vii positiivse tulemuseni ega kiirenda õppimisprotsessi. Selline tegevus ei loo koerale õigeid seoseid, pigem tekitab temas ebakindlust ja hirmu ning kutsikas võib hoopis hakata omaniku läheduses hädade tegemist vältima.

Kutsikas ei pissi kunagi põrandale omaniku kiusamiseks või kättemaksuks. Tema jaoks pole lihtsalt veel selge, kuhu oma hädad teha tuleb või ta ei jõua vajalikul hetkel kohe õigesse kohta joosta.

Arvesta, et puhtuse pidamise õppimine võtab koertel erinevalt aega. Mõned õpivad asja selgeks paari kuuga, teistel läheb aega isegi kuni aasta, oluline on olla järjepidev ja positiivne!